Nejnovější aktualita

Téměř 10% obyvatel České republiky je na pokraji chudoby 28.3.2019

Podle statistik v uplynulém roce činily náklady na bydlení v průměru 5 706 Kč měsíčně na rodinu, což je přibližně 15,9% celkových příjmů. Více než 40% jejich čistého příjmu však 10% rodin utratí na bydlení, včetně elektřiny.

Více
DomůPodnikatelský plán – k čemu to je?

Podnikatelský plán – k čemu to je? 14. 5. 2014

Mnozí podnikatelé se sami sebe ptají, proč a k čemu vlastně potřebují podnikatelský plán? Vždyť všechno mají v hlavě, včetně své představy, a to jim stačí.

Podnikatelsky plan

Právě tyto argumenty byznysu nijak nepomůžou. Jediným výsledkem je – ztracený čas, nervy a peníze. Váš skvělý nápad může být ve vaší hlavě a nikdo kromě vás není schopný konkrétní představu vyjádřit. Ale jenom podnikatelský plán – obraz, obchodní model, vyjádřený na papíře, vám dokáže zaručit, že se v konkurenčním boji prosadíte. Podnikatelský plán je doslova mapou vašeho projektu – je to zaznamenání všeho, co máte nyní, čeho chcete dosáhnout za rok, dva, tři a jakým způsobem budete dosahovat svých cílů. Podnikatelský plán je cesta a orientační bod na cestě k úspěchu v každém podnikání.

Sepsání podnikatelského plánu má dva cíle – interní a externí. Interní cíl podnikatelského plánu znamená plné uvědomění, jasnou představu o strategii a směru projektu vás a vašich zaměstnanců. To platí zejména pro vrcholový management, který ve své činnosti musí vycházet z jasné strategie, nikoliv z předpovědi počasí a osobní nálady.

Externí cíl podnikatelského plánu představuje orientaci investorů, věřitelů a všech těch lidí, kteří mají schopnost a chuť investovat do vašeho podnikání. Pokud váš projekt budou financovat investoři, chtějí záruku, že budete naplňovat své morální a právní povinnosti podnikatele. A záruku jim v této oblasti poskytne jen podnikatelský plán.

Podnikatelské plány se také liší v závislosti na publiku, pro které jsou určeny. Pokud budete zpracovávat podnikatelský plán pro podnikání, kterého se účastníte pouze vy a partneři, hlavním zaměřením podnikatelského plánu je informace týkající se specifik podnikání a osvětlení všech nuancí. Pokud se podnikatelský plán zpracovává pro banku nebo věřitele, aby bylo možno získat prostředky na financování projektu, měl by být kladen důraz na finanční ukazatele a výpočty. Pokud potřebujete ukázat podnikatelský plán pro rizikový kapitál, pak nejdůležitější jsou informace o zaměstnancích, lidech a odbornících podílejících se na projektu. Lidé spojení s financováním startupů obvykle říkají: „Pokud jsou pro byznys důležité tři hlavní body, kterými je místo, místo a znovu místo, pak pro rizikový kapitál to jsou lidé, lidé a ještě jednou lidé.“

Podle výše uvedeného můžeme vyhodnotit výhody plynoucí z byznys plánování a rozpracování podnikatelského plánu:

  1. Schopnost předpovědět, co se stane v budoucnosti, na co musíte být připraveni.
  2. Podpora rozvoje vašeho podnikání.
  3. Schopnost vyhodnotit a zvolit úspěšnou cestu rozvoje.
  4. Efektivní řízení cash flow.
  5. Správné vyhodnocení podnikání při vzniku a vývoji.
  6. Reálný obraz umožňující zjistit, zdali děláte všechno správně.

Dobře napsaný podnikatelský plán poskytuje příležitost zvážit budoucí kroky, zabraňuje překvapení ze vzniklých úskalí v průběhu projektu, připravuje na řešení krizových situací, posuzuje, zda vše půjde podle plánu. Podnikatelský plán, to je nenahraditelný nástroj pro úspěch vašeho podnikání. Chcete mít podnikatelský plán bez chyb? Podrobnosti lze nalézt v našem článku 10 nejčastějších chyb při přípravě podnikatelského plánu nebo objednejte se ve společností Mr.Consult.

Napište nám

Máte dotaz? Řešíte aktuálně projekt ve firmě? Zanechte nám zprávu. Ozveme se vám zpět do hodiny!